درباره ما

چندی است که در جای جای کشور نام “کتاب یک صفحه‌ای» را می شنویم. در بسیاری از مکان های عمومی مثل مترو،  رستوران ها،  کافه ها،  بیمارستان ها،  مدارس و حتی داخل تاکسی ها این کتاب ها را گه گاه می بینیم.

طرح “کتاب یک صفحه‌ای» طرح پیچیده ای نیست، طرح “کتاب یک صفحه‌ای» طرحی بسیار ساده و قابل اجراست که با هزینه ای اندک می تواند تاثیر فرهنگی فراوانی داشته باشد.

هر کس می تواند کتابی را وقف مطالعه کند و به آگاهی جامعه یاری برساند. مدیران خلاق و فرهنگ دوست می توانند به جای اقلام غیر ضروری تبلیغاتی، کتاب هدیه دهند و از این ابزار مفید، برای معرفی خود و خدمات خود استفاده کنند.

 

هدف :

 طرح «کتاب یک صفحه‌ای» با هدف ارتقاء سرانه مطالعه افراد جامعه ارائه شده و هدف اصلی  تبدیل زمان های انتظار به زمان کتاب خوانی است.

تلاش این بوده است که اوقات بی استفاده را در زندگی روزمره شناسایی و با ارائه طرحی ساده و قابل اجرا این اوقات را با کتاب و کتاب خوانی غنی شود.

 دلیل یک صفحه ای بودن این کتاب ها این است که مطالعه آن به بیشتر از یکی دو دقیقه زمان نیاز نداشته باشد و مخاطب در هر سن و جایگاهی از آن گریزان نباشد.

این نکته هم قابل توجه است که این کتاب باید رایگان به دست علاقه مندان برسد و تا به حال نیز بیش از هشتاد درصد از هزینه چاپ و انتشار این کتاب ها توسط نیکوکاران حامی کتاب پرداخت شده است.

 “کتاب یک صفحه‌ای» نمی تواند جای کتاب های غنی و پر صفحه را بگیرد اما اعتقاد ما بر این است  که “کتاب یک صفحه‌ای» راهی است برای بازآشنایی افراد جامعه و به ویژه نسل جدید با کتاب.

طرح “کتاب یک صفحه‌ای»، طرح های زیر مجموعه خود را پشتیبانی می کند که طی سال های گذشته بعضی از این طرح ها اجرا شده و طرح های دیگر هم در آینده اجرا خواهد شد.

 

مترو کتاب:

طرح مترو کتاب که از فروردین 1395 کلید خورد و با نصب جعبه های مخصوص کتاب در ایستگاه های مترو در حال اجراست.

در این طرح سازمان قطار شهری شیراز فضای بسیار مناسبی را برای ترویج کتابخوانی ایجاد کرده و با حمایت اداره کل فرهنگ و ارشاد و حمایت مالی نیکوکاران حامی کتاب در شرکت های خصوصی و برخی سازمان ها روز به روز شاهد استقبال مسافران مترو از این طرح بوده ایم.

مسافران مترو با ورود به هر ایستگاه کتاب یا کتاب های یک صفحه ای را از جعبه های تعبیه شده بر می دارند و در زمان انتظار در ایستگاه یا در مدت زمان سفر مطالعه می کنند و در ایستگاه بعدی کتاب را در جعبه ای دیگر قرار می دهند.

 

رستوران- کتاب و کافه- کتاب:

اولین بار در رستوران شاندیز به مشتریان، کتاب یک صفحه‌ای هدیه داده شد تا در زمان انتظار برای آماده شدن سفارش خوراک خود مطالعه کنند. مشتریان این رستوران قبل و بعد از صرف غذا درباره موضوع کتاب گفتگو می کنند.

 پس از آن،  رستوران های فرهنگ دوست دیگر نیز از این طرح استقبال کردند.

 

مدرسه کتاب:

بسیاری از مدارس با استقبال از “کتاب یک صفحه‌ای»، دانش آموزان را تشویق به کتاب خوانی می کنند. اختصاص زمانی برای مطالعه یا برگزاری مسابقات کتاب خوانی موجب می شود تا فرهنگ های مبارکی مثل قرض دادن کتاب، گفتگو و هم فکری در مورد موضوعات مفید کتاب و یاری جویی و هم اندیشی دانش آموزان با یکدیگر و مربیان در مدرسه و مشورت با خانواده در خانه نیز احیاء گردد.

 

کتاب گالری:

شیوه های نوین ارائه کتاب به افراد جامعه و ترویج کتاب به روش های جدید در دستور کار این نویسنده است.با یاری و تلاش جمعی از دانشجویان کتاب های یک صفحه ای بصورت تابلو در آمد و در محیط های عمومی نظیر سینما،  نمایشگاه ها،  فرودگاه،  رستوران و آموزشگاه ها به نمایش گذاشته شد.

مراجعین این مراکز دقایقی از وقت خود را با توقف در مقابل هر یک از این تابلو ها به مطالعه می پردازند. برگزاری کتاب گالری ها می تواند تاثیر مثبتی را روی مراجعین بگذارد و موجب جذب و بازآشنایی بیشتر نسل نوجوان به کتاب و مطالعه گردد.

 

سفر کتاب:

در این طرح اوقات انتظار مسافران در فرودگاه،  ایستگاه راه آهن و ترمینال ها و زمان سفر هدف قرار می گیرد تا با ارائه کتاب، این زمان نیز به زمان کتاب خوانی تبدیل شود. کتاب خوانی که در آن ترویج مطالب فرهنگی و اجتماعی مورد نظر باشد.

 

شیروکتاب:

شیر غذای کامل است. البته غذای کامل جسم و مصرف آن همواره برای سلامتی توصیه می شود. از سویی کتاب خوب هم غذای روح آدمی است. در طرح "شیروکتاب" که با مشارکت فروشگاه های بزرگ و تولیدکنندگان لبنیات اجرا خواهد شد بر این نکته تاکید خواهد شد که در لیست کارهای روزمره نباید "شیروکتاب"  را فراموش کرد.

در این طرح “کتاب یک صفحه‌ای» در فروشگاه ها در کنار شیر قرار می گیرد و به مشتریان یادآوری می شود که شیر و کتاب یادتان نرود.

 

تاکسی کتاب:

رانندگان تاکسی آینه اجتماعند. معمولا این قشر خدمت رسان مورد اعتماد اعضاء جامعه هستند به طوری که وظیفه ایاب و ذهاب فرزندان جامعه که سرمایه های بی بدیل هر خانواده هستند به عهده این عزیزان قراردارد.

از آنجا که شهروندان به طور روزانه دقایقی از وقت خود را در تاکسی می گذرانند و سفرهای چند دقیقه ای را با تاکسی تجربه می کنند طرح تاکسی¬کتاب نیز مورد توجه قرار گرفت.

 


  نظراتـــــ
shirane على 1/4/1396
براتون آرزوى موفقيت مى کنم
 Manager        6/12/1396
ممنون از محبتتون. شاد،سربلند،پیروز و مانا باشید.
shirane زهرا عباس پور 5/11/1396
با سلام و ادب و احترام و تشکر از شما و همکاران برای من خیلی جذاب بود و ایده ای بسیار تاثیر گذار. موفق باشید
shirane شهناز خیرخواه     Hanafar.@gamail.com 17/7/1397
سلام خوشحالم از این که از مطالب زیباتون میتونم استفاده کنم . تشکر
 Manager        19/7/1397
سپاس از توجهتون.
shirane زهرا مصلحیان     Zmoslehiyan@gmail.com 1/9/1398
خیلی جالب بود متشکرم
shirane emadt85     emadt85@yahoo.com 17/6/1401
سلام . چرا سایت گزینه سبد خرید ندارد؟اگر کسی بخواهد چند محصول را یکجا خریداری کند با مشکل مواجه می شود.
 Manager        21/6/1401
سلام و درود بر شما ، در حال حاضر اینماد در حال تمدید است ، شما می توانید با شماره 09339192304 تماس بگیرید