• خانواده داستان مند
  • مترو کتاب-  شهر داستانمند
  • مرد کتاب خوان - کتاب یک صفحه ای - متروکتاب
  • مترو کتاب شهر داستانمند
  • خانه داستانمند
  • مدرسه داستانمند

گفت: «عجب آدم جالبیه این جلیل! دیروز اومدم بهش می‌گم آقاجلیل، شب عیده و من پول ندارم، می‌تونی بیست تومن به من قرض بدی و دوماه صبر کنی؟ بهم می‌گه پول ندارم؛ ولی می‌تونم دو ماه برات صبر کنم» صدای خندۀ اهالی بلند شد. محمدحسن و اکبر و چند تا بچۀ دیگه با سروصدای زیاد پیداشون شد. هر کدوم یه تخم‌مرغ آب‌پز توی دست‌های رنگیشون بود. یکی با لباس زردچوبه‌ای و موهای به‌هم ریخته و تخم‌مرغ زر ...

مشاهده بیشتر
تخم مرغ جنگی

یک دقیقه بمان، یک کتاب بخوان!

کتاب یک صفحه ای چیست؟

داستان کتاب یک صفحه‌ای از آنجایی شروع شد که یکی از اهالی فرهنگ و ادب شیراز با انتشار داستان‌های کوتاه یک صفحه‌ای گامی بلند در ترویج کتابخوانی برداشت. به این منظور هر داستان روی یک برگ به چاپ رسید تا مخاطبان بتوانند در کمتر از سه دقیقه یک کتاب یک صفحه ای را مطالعه کنند. کتاب‌های یک صفحه ای خیلی زود توانستند جای خود را میان مخاطبان باز کند. طولی نکشید که در اکثر فضاهای عمومی حتی رستوران‌ها، کتاب‌های یک صفحه‌ای روی میز قرار گرفتند و مخاطبان را هرچند کوتاه درگیر مطالعه کتاب کردند. به‌یمن استقبال سخاوت‌مندانه اهالی فرهنگ، این کتاب در سال نخست با تیراژ بیش از ده هزار نسخه چاپ شد و در مدارس سراسر کشور توزیع گردید و اجرای طرح‌های کتاب کافه‌ای، فَست‌بوک، شیروکتاب را موجب شد. ایده‌پردازی، طراحی و اجرای طرح متروکتاب برای نخستین بار در فروردین ۱۳۹۶ انجام شد و هم‌اکنون نیز ده‌ها هزار نفر از شهروندان تشنه تداوم آن هستند. تاکسی‌کتاب، کتاب‌دیواری و کتاب‌گالری در شهرهای مختلف کشور اجرا گردیده است. از آن‌جا که طرح‌های فرهنگی در قالب جغرافیا نمی‌گنجند و از سوی اهالی فرهنگ در جای‌جای کشور رصد می‌شوند؛ پذیرندگان آغازین این طرح‌های نوآورانه از شهرهای تهران، مشهد، یزد، شیراز، اصفهان با ما در تماس بوده‌اند و آیین‌های رونمایی و بهره‌برداری در استان‌های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، خوزستان نیز برگزار شده است. دغدغه حفظ و ترویج هویت زبان فارسی در بین مردم ایران و سایر فارسی‌زبانان دنیا دلیل مهمی برای ادامه انتشار داستان‌های کتاب‌ یک صفحه‌‎ای است و از آنجا که داستان نقش قدرتمند و بی‌بدیلی در انتقال هویت یک زبان ایفا می‌کند بهترین گزینه برای صادرات فرهنگی است، بنابراین پایه اصلی کتاب یک‌صفحه‌ای داستان است تا بتواند هویت زبان فارسی را به عنوان عامل وحدت گویش‌وران این زبان غنی به دنیا منتقل کند و از سویی سبک زندگی ایرانی را به دیگر ملل معرفی نماید.
کتاب یک صفحه ای چیست؟
مهدی میرعظیمی نویسنده کتاب یک صفحه ای و ناشر

درباره مهدی میرعظیمی

نویسنده و ایده‌پرداز کتاب یک صفحه‌ای در شیراز متولد شد. او فکر می‌کند که بهتر است باساده‌سازی مفاهیم، پیام‌های مفید را به‌صورت غیرمستقیم در ضمیر مخاطب نهادینه کرد. او که خود، نویسنده داستان‌ها و روایت‌های کتاب یک‌صفحه‌ای است، آموزش از رهگذر داستان را از ستوده‌ترین شگردها برای بهبود فرهنگ عمومی‌ می‌داند و در این زمینه کتاب یک‌صفحه‌ای را رسانه‌ای می‌داند که فراتر از ترویج کتابخوانی، رسالتی دیگرگونه برای بالا بردن و اصلاح فرهنگ عمومی بر عهده دارد. از سویی داستان همواره برای عموم مخاطبان جذاب است و از دیگر سو، ظرفیت و توانایی تولید داستان‌های کوتاه با توجه به ذائقه فرهنگی مردم وجود دارد و با پرورش آن می‌توان حلقه‌ای متشکل از نویسندگان جوان و نوجوان را تشکیل داد که محتوای اصلی کتاب‌ها را تامین کنند.

واتس آپ