چپ دست راست‌گو

بازدید: 396

چپ‌دست‌ها همان‌هایی هستند که قرن‌ها به رسمیت شناخته نمی‌شدند و در بسیاری فرهنگ‌ها چپ‌دست با بد یُمن و ناشی و نابلد و شلخته مترادف بوده است.

گویی نگاه تمامیت‌خواه راست‌دست‌ها بزرگترین رژیم دیکتاتوری اکثریت بر اقلیت تاریخ را رقم زد و هزاران سال این اقلیت هوشمند، هوشیار و باهوش را زیر فشارهای باور نکردنی روحی، روانی و جسمی قرار داد.

چه کودکانی که به‌زور سیلی و خط‌کش و ترکه مجبور شدند قلم و بیل و چکش را به دست راست بگیرند و برای همیشه راه راست را فراموش کنند و استعدادشان را به تاریخ بسپارند.

نمی‌دانم این چه دردی است که وقتی عود می‌کند انسان نادان را وادار می‌کند که ناشبیهان با خود را به شباهت اجباری وا دارد.

مگر این اکثریت در سینه سنگ و در جمجمه پشمک داشتند که خط‌کش جهل بر انگشتان ظریف کودکان می‌زدند که چون من راست‌دستم تو نیز باید راست‌دست شوی وگرنه نباش؟!

آنان چپ‌دستی را نشانۀ غلبه شیطان بر روح این کودکان می‌دانستند و برای رضایت خدایانشان امروز و فردا و فرداهای این کودکان را نابود می‌ساختند و حتی هنگامی که صدای شکستن مُچ نحیف پسرک یا دخترک چپ‌دست را زیر فشار دستان نامهربانشان می‌شنیدند، با جاری شدن اشک او؛ لبخندی از سر خشنودی بر لب‌هایشان می‌نشست و خود را از نزدیکان و مقربان رب‌النوع خویش حس می‌کردند.

دنیا روز به روز پیشرفت می‌کرد اما راست‌دستان به دیکتاتوری بی‌رحمانه خویش ادامه می‌دادند. طراحی دنده ماشین‌ها، اینتر و صفحه شماره روی کیبورد، صندلی‌های مدرسه، قیچی، انبردست و حتی متر هم مختص راست‌دست‌های تمامیت‌خواه بود و هست.

بهترین عکاس هم اگر چپ‌دست باشد و بخواهد شاتر را بفشارد با لرزش دست موجه می‌شود و عکسش یک پله از عکس‌راست‌دستان بدتر از آب در می‌آید و این نیست مگر نشانه‌ای از تبعیض ظالمانۀ راست‌دستان که نمی‌خواستند و نمی‌خواهند این حقیقت را بپذیرند که چپ‌دستان گرچه با ما متفاوتند؛ اما هستند، واقعیت دارند و وجودشان را نمی‌توان کتمان کرد چرا که دوست‌ نداشتند و ندارند که به ساختمان پوشالی اندیشۀ ناکاملی که قرن‌ها در خیال خود ساخته بودند گزندی وارد شود.

راست‌دستان آن‌چنان بر راستی دست پای فشردند که دیگر هیچ چیز جز اجبار چپ‌دستان به راست‌دستی اهمیت نداشت و راه راست، سخن راست، اندیشه راست، کردار راست، نگاه راست فراموش شد.

البته جای امیدواری است چرا که هنوز نام چپ‌دستان روی یک‌روز از سیصد و شصت و پنج روز سال مانده و دیکتاتورانِ‌‍توتالیترِرایت‌هَند؛ هنوز اقدامی برای زدودنش از تقویم انجام نداده‌اند!

 

مهدی میرعظیمی

22 امرداد 1402   نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.